1614

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1614 г.  во други календари
Грегоријански календар 1614
MDCXIV
Ab urbe condita 2367
Асирски календар 6364
Бахајски календар -230–-229
Бенгалски календар 1021
Берберски календар 2564
Будистички календар 2158
Бурмански календар 976
Византиски календар 7122–7123
Еврејски календар 5374–5375
Ерменски календар 1063
ԹՎ ՌԿԳ
Етиопски календар 1606-1607
Игбоански календар 614–615
Ирански календар 992–993
Исламски календар 1022–1023
Јапонски календар Кеичо 19
(19年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 癸丑年月日
(4250/4310)
— до —
甲寅年月日
(4251/4311)
Коптски календар 1330–1331
Корејски календар 3947
Календар Мингуо 298 пред РК
民前298年
Селевкидски календар 1925–1926
Тајландски сончев календар 2157
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1670–1671
 - Шака самват 1536–1537
 - Кали југа 4715–4716
Холоценски календар 11614
Џуче-календар нема (пред 1912)

1614 (MDCXIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1614. година од новата ера, 614. од вториот милениум, 14. од 17 век и петта од 1610-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7122 и 7123 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6364 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5374 и 5375 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2367.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1614. година се протега во 4250 и 4251, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4310 и 4311 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2157. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1022 и 1023 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]