Прејди на содржината

1654

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1654 во разни календари
Грегоријански календар1654
MDCLIV
Ab urbe condita2407
Ерменски календар1103
ԹՎ ՌՃԳ
Асирски календар6404
Балиски календар1575–1576
Бенгалски календар1061
Берберски календар2604
Будистички календар2198
Бурмански календар1016
Византиски календар7162–7163
Кинески календар癸巳(вод. змија)
4350 или 4290
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
4351 или 4291
Коптски календар1370–1371
Етиопски календар1646–1647
Еврејски календар5414–5415
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1710–1711
 - Сачка ера1575–1576
 - Кали-југа4754–4755
Холоценски календар11654
Игбоански календар654–655
Ирански календар1032–1033
Исламски календар1064–1065
Јапонски календарЏоо 3
(承応3年)
Јавански календар1576–1577
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3987
Мингуо-календар258 пред Р. Кина
民前258年
Нанакшахи186
Тајландски сончев календар2196–2197
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
1780 или 1399 или 627
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
1781 или 1400 или 628

1654 (MDCLIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1654 година од новата ера, 654. од вториот милениум, 54. од XVII век и петта од 1650-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7162 и 7163 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6404 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5414 и 5415 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2407.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1654 година се протега во 4290 и 4291, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4350 и 4351 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2197. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1064 и 1065 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 1654 на Ризницата ?