1670

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1670 г.  во други календари
Грегоријански календар 1670
MDCLXX
Ab urbe condita 2423
Асирски календар 6420
Бахајски календар -174–-173
Бенгалски календар 1077
Берберски календар 2620
Будистички календар 2214
Бурмански календар 1032
Византиски календар 7178–7179
Еврејски календар 5430–5431
Ерменски календар 1119
ԹՎ ՌՃԺԹ
Етиопски календар 1662-1663
Игбоански календар 670–671
Ирански календар 1048–1049
Исламски календар 1080–1081
Јапонски календар Канбун (ера) 9
(9年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 己酉年月日
(4306/4366)
— до —
庚戌年月日
(4307/4367)
Коптски календар 1386–1387
Корејски календар 4003
Календар Мингуо 242 пред РК
民前242年
Селевкидски календар 1981–1982
Тајландски сончев календар 2213
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1726–1727
 - Шака самват 1592–1593
 - Кали југа 4771–4772
Холоценски календар 11670
Џуче-календар нема (пред 1912)

1670 (MDCLXX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1670. година од новата ера, 670. од вториот милениум, 70. од 17 век и прва од 1670-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7178 и 7179 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6420 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5430 и 5431 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2423.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1670. година се протега во 4306 и 4307, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4366 и 4367 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2213. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1080 и 1081 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]