1651

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1651 г.  во други календари
Грегоријански календар 1651
MDCLI
Ab urbe condita 2404
Асирски календар 6401
Бахајски календар -193–-192
Бенгалски календар 1058
Берберски календар 2601
Будистички календар 2195
Бурмански календар 1013
Византиски календар 7159–7160
Еврејски календар 5411–5412
Ерменски календар 1100
ԹՎ ՌՃ
Етиопски календар 1643-1644
Игбоански календар 651–652
Ирански календар 1029–1030
Исламски календар 1061–1062
Јапонски календар Кеиан 4
(4年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 庚寅年月日
(4287/4347)
— до —
辛卯年月日
(4288/4348)
Коптски календар 1367–1368
Корејски календар 3984
Календар Мингуо 261 пред РК
民前261年
Селевкидски календар 1962–1963
Тајландски сончев календар 2194
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1707–1708
 - Шака самват 1573–1574
 - Кали југа 4752–4753
Холоценски календар 11651
Џуче-календар нема (пред 1912)

1651 (MDCLI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1651. година од новата ера, 651. од вториот милениум, 51. од 17 век и втора од 1650-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7159 и 7160 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6401 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5411 и 5412 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2404.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1651. година се протега во 4287 и 4288, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4347 и 4348 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2194. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1061 и 1062 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]