Шкотска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Scotland
Alba


Шкотска
Знаме Кралски банер на Шкотска
ГеслоВо мојата одбрана Господ ме одбранува (шкотски)
(често скратен како Во одбрана)
Химнанема1
Местоположбата на  Шкотска  (темнозелена) – на Европскиот континент  (зелена и темнозелена и темносива) – во Обединетото Кралство  (зелена)
Местоположбата на  Шкотска  (темнозелена)

– на Европскиот континент  (зелена и темнозелена и темносива)
– во Обединетото Кралство  (зелена)

Главен градЕдинбург
55°57′ СГШ 3°12′ ЗГД / 
Најголем град Глазгов
Службен јазик англиски
Признаени регионални јазици шкотски јазик (германски), шкотски јазик2
Народности (2001) 88.09% Шкоти, 7.38% Британци, 2.52% други белци, 2.01% други[1]
Демоним Шкоти3
Уредување уставна монархија
 •  Монарх Елизабета II
 •  Премиер Алекс Салмонд
 •  Премиер на Обединетото Кралство Дејвид Камерон
Законодавство Шкотски парламент
Основана точниот датум не е познат, традиционално се верува во 843 година 
Површина
 •  Вкупна 78.387 км2 
 •  Вода (%) 1.9
Население
 •  проценка за средина на 2011 г. 5,254,800[2] 
 •  Попис 2001 5,062,011 
 •  Густина 65.9 жит/км2 
БДП (номинален) проценка за 2010 г.
 •  Вкупно 139.774 милијарди фунти[3] 
 •  По жител 26,766 ($43,492 USD) (21-ва)
Валута Британска фунта (GBP)
Часовен појас GMT (UTC0)
 •  (ЛСВ) BST (UTC+1)
Датумски формат дд/мм/гггг
Се вози на лево
НДД .uk
Повик. бр. 44
Светец-заштитник Свети Андреј[4][5]
Маргарета Шкотска[6]
Свети Колумба[7]
1. Цвет на Шкотска, Храбрата Шкотска и Scots Wha Hae се неофицијални химни на Шкотска.
2. Англискиот е официјален јазик на Обединетото Кралство.[8] Шкотскиот германски и шкотскиот јазик се признати како автохтони јазици во државата;[9]
3. Понекогаш и Шкотланѓани

Шкотска (шкотски (германски) и англиски: Scotland) или Алба (гелски: Alba) — зависна земја на северозападот на Европа и една од составните земји на Обединетото Кралство. Земјата ја зазема северната третина од островот, и ја дели на југ копнената граница со Англија, а се граничи со Северното Море на исток, Атланскиот Океан на север и запад и со Северниот Канал и Ирското Море на југозапад.

Кралството Шкотска е независна држава од 1 мај 1707, кога со указ за обединување, влегло во рамките на Кралството Англија. Со ова е создадено кралството Велика Британија. Шкотска и Обединетото Кралство се договориле во октомври 2012 година да се одржи референдум за независност на Шкотска од Обединетото Кралство во 2014 година.

Географија и климата[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Географија на Шкотска.

Географија[уреди | уреди извор]

Шкотска е составена од:

Хербидските Острови се делат на:

Клима[уреди | уреди извор]

Шкотска има атлантска клима и силни југозападни ветрови. Тоа е последица од распоредот на планините и Aтлантскиот Океан, поради кој зимите во пониските делови се меки, а поладно станува во зима на високите планини и на северните крајбрежја. Средната температура во јануари е помеѓу 3-5 °C, а преку ноќ под нулата. На високите планини снегот се задржува со месеци . Летата се претежно ладни. Средната температрура во јули изнесува 13-15 °C, но после ручек често таа се зголемува и до 20 °C. Многу ретко е потопло од 24 °C. Дождот повеќе паѓа во западните планински делови каде што југозападните ветрови носат многу влажен воздух од Атланскиот Океан. Отприлика врне околу 2500 mm годишно. Највлажни месеци се од јули до ноември, а исто и јануари е влажен.

Демографија[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Демографија на Шкотска.

Религија[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Религија во Шкотска.

Повеќето од Шкотланѓаните се протестанти. Презбитеријанската црква на Шкотска има околу 600.000 членови или 12% од населението. Отприлика 800.000 луѓе се католици.

Економија[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Економија на Шкотска.

Шкотска има западначко отворена економија која е претежно е поврзана со економиите на Западна Европа. Шкотска има претежно извори на нафта во Северното Море, лов на риба и голем број на овци. Други важни гранки се модерната технологија, вискито и туризмот. Повисоките места претежно се помалку населени и има голем број овци. 5% од ГПД-то и 7.5 од вработените во Шкотска - туризмот во Шкотска. Најпосетена дестинација останува езерото Лок Нес во кое наводно се наоѓа митското чудовиште Неси.

Култура[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Култура во Шкотска.

Гајдата и килтот се можеби најзначајните знаменитости на Шкотска.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Analysis of Ethnicity in the 2001 Census - Summary Report“. The Scottish Government. 4 април 2006. http://www.scotland.gov.uk/Publications/2004/02/18876/32939. посет. 11 октомври 2012 г. 
 2. Scottish population reaches record high“, BBC, 31 мај 2012 (посет. 31 мај 2012 г).
 3. Scottish National Accounts Project. Gross Domestic Product in Current Prices for Scotland, 2010 Q4. Edinburgh: Scottish Government. 11 август 2010 г. http://www.scotland.gov.uk/Topics/Statistics/Browse/Economy/SNAP/expstats/SNAPtables2010Q4updated. посет. 2 јули 2011 г. 
 4. St Andrew—Quick Facts. Scotland.org—The Official Online Gateway. http://www.scotland.org/about/history-tradition-and-roots/features/culture/st-andrews.html. посет. 2 декември 2007 г. 
 5. „St Andrew“. Catholic Online. http://www.catholic.org/saints/saint.php?saint_id=109. посет. 15 ноември 2011 г. 
 6. „St Margaret of Scotland“. Catholic Online. http://www.catholic.org/saints/saint.php?saint_id=304. посет. 15 ноември 2011 г. 
  „Patron saints“. Catholic Online. http://www.catholic.org/saints/patron.php?letter=S. посет. 15 ноември 2011 г. 
 7. „St Columba“. Catholic Online. http://www.catholic.org/saints/saint.php?saint_id=419. посет. 15 ноември 2011 г. 
 8. „Directgov: English language – Government, citizens and rights“. Directgov. http://www.direct.gov.uk/en/Governmentcitizensandrights/LivingintheUK/DG_10012519. посет. 23 август 2011 г. 
 9. „European Charter for Regional or Minority Languages“. Scottish Government. http://www.scotland.gov.uk/Topics/ArtsCultureSport/gaelic/gaelic-english/17910/europeancharter. посет. 23 октомври 2011 г. 

Поврзано[уреди | уреди извор]