Прејди на содржината

Единбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Единбург
шкотски гелски: Dùn Èideann
шкотски: Edinburgh/Embra/Enburrie
Област & град
Знаме на ЕдинбургГрб на Единбург
Прекар(и): "Auld Reekie", "Атина на северот"
Гесло: "Nisi Dominus Frustra" "Except the Lord in vain"
Единбург is located in Шкотска
Единбург
Единбург
Местоположба во Шкотска
Координати: 55°56′58″N 3°9′37″W / 55.94944° СГШ; 3.16028° ЗГД / 55.94944; -3.16028
Суверена државаОбединето Кралство
Составна земјаШкотска
Admin HQТрговски цетар во Единбург
основан7 век
Burgh Charter1125
градски статус1889
Управа
 • ВидАдминистративна поделба
 •  Политика
 • Лорд ПровостЏорџ Груб
 • Членови
 • Членови:
Површина
 • Област & град30,000 км2 (100,00 ми2)
Население (2011)
 • Област & град471,650
 • Градскo1,164,611
 • Градска1,821/км2 (4.716/ми2)
Час. појасГринвиско средно време (UTC+0)
 • Лето (ЛСВ)Британско летно време (UTC+1)
PostcodeEH
Повик. бр.0131
ISO 3166-2GB-EDH
ONS code00QP
OS grid referenceNT275735
NUTS 3UKM25
Мреж. местоwww.edinburgh.gov.uk (Official Council site)
www.edinburgh-inspiringcapital.com (Visitor-facing site)

Единбург (англ. Edinburgh, шкотски гелски: Dùn Èideann, шкотски: Embra/E'nburrie) е главниот град на Шкотска и вториот најголем град во Шкотска после Глазгов. Тоа е една од 32 шкотски владини советнички места.

Градот е сместен на југоисток од Шкотска и е на брегот на Северно Море. Градот е богат со џорџиска архитектура и со средновековна архитектура и е сметан за еден од најживописните градови во Европа.

Единбург има население од 457.420 жители.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Географија[уреди | уреди извор]

Сместен е на јужниот брег на Фортскиот Ферт. Единбург е една од поголемите светски туристички одредишта со 13 милиони посетители годишно. Единбург е голем железнички јазол, има аеродром на 11 километри. Популацијата изнесува 457,420 жители според од пописот во 2004 година.

Демографија[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Во Единбург има 2 познати фудбалски тимови. Тие се Хиберниан и Харт оф Мидлтонијан, попознат како Хартс. Двата тима се долгогодишни учесници во Шкотската Премиер лига.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Влада[уреди | уреди извор]

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Образование[уреди | уреди извор]

Религија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-01-25. Посетено на 2010-04-12.