Џорџ Таун (Кајмански Острови)

Координати: 19°18′12″N 81°23′11″W / 19.3034° СГШ; 81.3863° ЗГД / 19.3034; -81.3863
Од Википедија — слободната енциклопедија
Џорџ Таун
George Town
Координати: 19°18′12″N 81°23′11″W / 19.3034° СГШ; 81.3863° ЗГД / 19.3034; -81.3863
ЗемјаОбединето Кралство
Прекуморска територијаКајмански Острови
ОстровГолем Кајман
Население (2006 (проц.))[1]
 • Вкупно30,600

Џорџ Таун (анг. George Town), Голем Кајманглавен град на Кајманските Острови на Карибите. Градот брои 20,626 жители (1999 г).

Џорџ таун е срцето на кајманската финансиска индустрија, со над 600 банки. Најголемиот дел од нив се мали фирми сместени во една соба, а некои воопшто немаат физичка локација на островот. Градот нуди и разни услуги за крстосувачи, има товарен док, Хард Рок Кафе, како и неколку трговски центри.

Во Џорџ Таун е сместени и владините објекти. Тие се: законодавното собрание, судниците и зградите на владината управа. Во зградите на владината управа е сместена канцеларијата на водачот на владините работи (шефот на владата) и другите министри, Главниот секретар и неговиот персонал, како и други државници и чиновници.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Џорџ Таун, како и остатокот од Големиот Кајман ги опслужува меѓународниот аеродром „Овен Робертс“.

Образование[уреди | уреди извор]

Министерството за образование го води Џорџтаунското основно училиште Архивирано на 7 декември 2008 г..

Клима[уреди | уреди извор]

Климатски податоци за Џорџ Таун
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Прос. висока °C (°F) 26
(79)
26
(79)
27
(81)
28
(82)
29
(84)
30
(86)
30
(86)
30
(86)
30
(86)
29
(84)
28
(82)
27
(81)
28
(82)
Сред. дневна °C (°F) 25
(77)
25
(77)
26
(79)
27
(81)
27
(81)
28
(82)
28
(82)
28
(82)
28
(82)
27
(81)
27
(81)
25
(77)
27
(81)
Прос. ниска °C (°F) 23
(73)
22
(72)
23
(73)
25
(77)
26
(79)
27
(81)
27
(81)
27
(81)
26
(79)
26
(79)
25
(77)
23
(73)
25
(77)
Прос. бр. врнежливи денови 5 4 4 4 7 7 7 8 9 10 9 6 80
Извор: Weatherbase[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Алманах - Извштај за Кајманските Острови (англиски)
  2. „Weatherbase: Историски преглед на временските прилики во Џорџ Таун, Кајмански Острови“. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]