Западен Лотијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Западен Лотијан
West Lothian
Lodainn an Iar
Wast Lowden
Лого Грб
Лого Грб
Местоположба
Географија
Површина XX место
- Вкупно 427 км²
Админ. центар Ливингстон
ISO 3166-2 GB-WLN
ONS-код 00RH
Демографија
Население X место
- Вкупно (2005) 169.500
- Густина 397/км²
Политика
Совет на Западен Лотијан
http://www.westlothian.gov.uk/
Управ. партии Националисти/Акција за спасување на болницата Сент Џонс/Конзервативци
Пратеници
Пратеници
Западен Лотијан
Грофовија (до околу 1890)
ЗемјаШкотска
Админ. центарЛивингстон
Површина
 • Вкупна310,8 км2 (120,0 ми2)
 XXXII место
Чепменов кодWLN

Западен Лотијан (англиски: West Lothian, шкотски: Wast Lowden, гелски: Lodainn an Iar) е унитарна управна област и намесништво во Шкотска. Се граничи со градот Единбург и управните области Фолкерк, Северен Ланаркшир, Шкотски Граници и Јужен Ланаркшир.

Управната област е основана во 1996, со Законот за локална самоуправа од 1994, утврдувајќи ги границите во рамките на регионот Лотијан.

Поголеми населени места[уреди | уреди извор]

Села[уреди | уреди извор]

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Познати личности[уреди | уреди извор]

Еве некои познати личности од Западен Лотијан

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Ливингстон и Западен Лотијан се збратимени со следниве градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Автоспорт http://www.autosport.com/news/report.php/id/89078. Отсутно или празно |title= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 55°55′N 3°30′W / 55.917° СГШ; 3.500° ЗГД / 55.917; -3.500