Глазгов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Координати: 55°51′29″ N; 4°15′32″ W / 55.858° СГШ; 4.259° ЗГД / 55.858; -4.259
Glasgow
гелски: Глазгов
Шкотски : Glesga

Панорама на градот
Glasgow во рамките на Шкотска
Glasgow

Glasgow во рамките на Шкотска
Површина  6,776 ми (17,550 km2[1]
Население 580,690 (2006)[2]
    - Густина  0/sq mi (0/км2)
населено место[3] 1,199,629
Метрополитенска област 2.3 милиони
Јазик англиски, шкотски
Мреж. реф. NS590655
    - Единбург 42 ми (68 )  
    - Лондон 403 ми (649 )  
Општинско подрачје Градско собрание
Намесништво Глазгов
Земја Шкотска
Суверена држава Обединето Кралство
Пошт. град Глазгов
Поштенска област G1–G80
Повикувачки број 0141
Полиција  
Пожарна  
Итна помош  
ЕУ парламент
Брит. парламент Централен Глазгов
Источен Глазгов
Северен Глазгов
Североисточен Глазгов
Северозападен Глазгов
Јужен Глазгов
Југозападен Глазгов
Шкотски парламент Глазгов
Анисленд
Баилиестон
Каткарт
Гован
Келвин
Мерихил
Полок
Рутерглен
Шетлестон
Спрингбурн
Мрежно место www.glasgow.gov.uk
Список на места: ОК • Шкотска •

Глазгов е најголем град во Шкотска и трет по големина во Обединетото Кралство. Целосното име на градот е Град Глазгов и е најнаселена единица од сите 32 шкотски територијални единици. Градот се наоѓа на реката Клајд во западна Шкотска. Глазгов се протега на 175 км2 и има население од 580,690 жители.

Историја[уреди | уреди извор]

Географија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Најпознат фудбалски клуб од Глазгов е ФК Селтик.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Влада[уреди | уреди извор]

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Образование[уреди | уреди извор]

Религија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Analyser UV02“. Архивирано од изворникот на 2007-09-30. Посетено на 4 август 2007.
  2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име autogenerated3.
  3. „2007 Population Estimates“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2008-02-27. Посетено на 16 јануари 2008.