Прејди на содржината

Ангус

Координати: 56°40′N 2°55′W / 56.667° СГШ; 2.917° ЗГД / 56.667; -2.917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ангус
Angus
Aonghas

Грб на {{{common_name}}}

Грб

Местоположба
Ангус во рамките на Шкотска
Географија
Површина X место
- Вкупно 2182 км²
Админ. центар Форфар
ISO 3166-2 GB-ANS
ONS-код 00QC
Демографија
Население XIX место
- Вкупно (2005) 110.300
- Густина 51/км²
Политика
Совет на Ангус
http://www.angus.gov.uk/
Управ. партии независен/Конзервативци/Либералдемократи/Лабуристи
Пратеници
Пратеници

Ангус (англиски: Angus, гелски: Aonghas) е управна област, регистарска грофовија и намесништво во Шкотска. Областа се граничи со управните области Абердиншир, Перт и Кинрос и градот Данди. Главни стопански гранки се земјоделството и рибарството.

Историја[уреди | уреди извор]

Ангус во минатото бил грофовија (официјално Форфаршир од XVIII век до 1928, кога е вратено древното име) сè до 1975 кога станал округ во рамките на регионот Тејсајд. Во 1996 е укината двостепената локална самоуправа, и така Ангус станал управна област. Грофовијата Ангус се граничела со грофовиите Кинкардиншир на североисток, Абердиншир на север и Пертшир на запад. На југ гледала во Фајф преку Тејскиот Ферт. Границите на денешната управна област се исти како оние на грофовијата, но без градот Данди.

Географија[уреди | уреди извор]

Ангус може да се подели на три географски подрачја. Северниот и западниот дел е планински и ретко населен. Населението претежно се занимава со сточарство. Јужниот и источниот дел го карактеризираат благи ридови и крајбрежје. Овој дел е мошне населен, а најголемите места (како градот Данди) се приморски. Помеѓу овие две подрачја се протега плодниот земјоделски предел Стратмор (од гел. An Srath Mòr = „Голема Долина“) познат по одгледувањето на компир, меко овошје и говеда од расата Ангус.

Поважни населени места[уреди | уреди извор]

Ангус
Грофовија (до околу 1890)
ЗемјаШкотска
Админ. центарФорфар
Површина
 • Вкупна2.302 км2 (889 ми2)
 XI место
Чепменов кодANS


Места од интерес[уреди | уреди извор]

Збратимени области[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Неоткриена Шкотска: Edzell Castle
  2. Замок Гламз (англиски)
  3. Совет на Ангус (21 јануари 2002). "Посета од Јантај". Соопштение за печат.  посет. 6 септември 2010 г Архивирано на 2 март 2012 г. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-03-02. Посетено на 2011-09-01. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

56°40′N 2°55′W / 56.667° СГШ; 2.917° ЗГД / 56.667; -2.917