Перт и Кинрос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Перт и Кинрос
Perth and Kinross
Peairt agus Ceann Rois
Perth an Kinross

Местоположба
Географија
Површина V место
- Вкупно 5.286 км²
Админ. центар Перт
ISO 3166-2 GB-PKN
ONS-код 00RB
Демографија
Население XIII место
- Вкупно (2005) 144.200
- Густина 27/км²
Политика
Грб на Советот на Перт и Кинрос

Совет на Перт и Кинрос
http://www.pkc.gov.uk/

Управ. партии Националисти/Либералдемократи
Пратеници
Пратеници

Перт и Кинрос (англиски: Perth and Kinross, гелски: Peairt agus Ceann Rois) е управна област и намесништво во Шкотска. Се граничи со управните области Абердиншир, Ангус, Данди, Фајф, Клакмананшир, Стерлинг, Аргајл и Бјут и Хајленд. Административен центар е градот Перт. Територијата н аоваа единица приближно соодветствува на поранешните грофовии Пертшир и Кинросшир.

Пертшир и Кинросшир биле под иста управа од 1929 до 1975. Во 1975 ова заедничко подрачје потпаднало на округ во рамките на регионот Тејсајд, а во 1996 станала унитарна единица, со мали прилагодувања на границите.

Позначајни населени места[уреди | уреди извор]

Места од интерес[уреди | уреди извор]

Замоци
Национални паркови
Гленови

Планини
Лохови

Надворешни врски[уреди | уреди извор]