Лондон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лондон
London
Најпознатите места во градот
Најпознатите места во градот
Местоположба
Местоположба на Лондон
Координати

Erioll world.svg 51°30′26″N, 0°7′39″W

Часовен појас GMT 0 (UCT 0)
Општи податоци
Име
- изворно
Лондон
  London
Поштенски број E, EC, N, NW, SE, SW, W, WC, BR, CR, DA, EN, HA, IG, KT, RM, SM, TN, TW, UB
Повикувачки број 020, 01322, 01689, 01708, 01737, 01895, 01923, 01959, 01992
Официјална страница www.london.gov.uk
Управа
Земја Обединето Кралство
Градоначалник Борис Џонсон
Географија
Површина 1.706,8 км²
Надморска височина 24 m м
Население
Население 8.278.251 (јули 2007)


Лондон (англ. London, изговор: Ланд'н) е главен град на Англија и на Обединетото Кралство, а според некои пресметки, воедно е и најголемиот град во Обединетото Кралство и најголемата урбанизирана зона во Европска унија. Се наоѓа на реката Темза на подрачје каде постојат неселби веќе два милениуми. Историја на Лондон датира уште од времето на Римска Империја кога се смета дека бил основан од страна на Римјаните кои го нарекле Лондиниум.[1] Античкото јадро на Лондон во голема мера ги има задржано своите граници. Од периодот на 19. век, името Лондон започнало да се однесува и на делот од градот кој се развивал околу јадрото.[2] Лондон е еден од водечките глобални градови, со развиена уметност, трговија, образование, забава, мода, финансии, здравство, медиуми, професионални услуги, истражување и развој, туризам и транспортот кои придонесуваат за неговата важност.[3]

Лондон е важно културно, економско и образовно средиште во Европа и во светот, а со него се Париз, Њујорк, Токио, се смета за еден од светските центри. Избран е за град-домаќин на Летните Олимписки Игри во 2012 г.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Лондон