Список на управни области во Шкотска по површина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Ова е список на управните области во Шкотска подреден по површина.

Место Управна област Површина (км²)
1 Хајленд 25.659
2 Аргајл и Бјут 6.909
3 Дамфрис и Галовеј 6.426
4 Абердиншир 6.313
5 Перт и Кинрос 5.286
6 Шкотски Граници 4.732
7 Западни Острови 3.071
8 Мари 2.238
9 Стерлинг 2.187
10 Ангус 2.182
11 Јужен Ланаркшир 1.772
12 Шетландски Острови 1.466
13 Фајф 1.325
14 Источен Еаршир 1.262
15 Јужен Еаршир 1.222
16 Оркниски Острови 990
17 Северен Еаршир 885
18 Источен Лотијан 679
19 Северен Ланаркшир 470
20 Западен Лотијан 427
21 Мидлотијан 354
22 Фолкерк 297
23 Единбург 264
24 Ренфрушир 261
25 Абердин 186
26= Глазгов 175
26= Источен Данбартоншир 175
28 Источен Ренфрушир 174
29 Инверклајд 160
30= Клакмананшир 159
30= Западен Данбартоншир 159
32 Данди 60

Поврзано[уреди | уреди извор]