Pulmonoscorpius

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Pulmonoscorpius
Pulmonoscorpius
Pulmonoscopius BW.jpg
Уметинчки приказ на Pulmonoscorpius
Научна класификација [ у ]
Царство: Животни
Тип: Членконоги
Класа: Пајаковидни
Ред: Скорпии
Семејство: Centromachidae
Род: Pulmonoscorpius
Jeram, 1994
Вид: P. kirktonensis
Биномен назив
Pulmonoscorpius kirktonensis
Jeram, 1994

Pulmonoscorpius kirktonensis (букв. „дишечка скорпија“) е изумрен вид на џиновска скорпија[1] that lived during the епохата Визеј од периодот Карбон. Фосилите се пронајдени кај Источен Керктон, во областа Западен Лотијан во Шкотска. Возрасната скорпија достигнувала 70 см во должина.[2]

Исхраната на Pulmonoscorpius не е непосредно позната, но се претполага дека скорпијата се хранела со членконоги животни и мали четириношци, онеспособувајќи ги со убод од опашката.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Andrew J. Jeram (1998). „Phylogeny, classification and evolution of Silurian and Devonian scorpions“. Paul A. Selden (PDF). Proceedings of the 17th European Colloquium of Arachnology, Edinburgh 1997. British Arachnological Society. стр. 17–31. ISBN 0-9500093-2-6. http://www.european-arachnology.org/proceedings/17th/3Jeram.pdf. 
  2. Н. Скот Рау. „Фосилни инсекти и раковидни. Оклопни животни во Палеонтолошката збирка на Природонаучниот музеј на Сан Диего“. Природонаучен музеј на Сан Диего. конс. 25 март 2011.  (англиски)
  3. Jennifer A. Clack (2002). „East Kirkton and the roots of the modern family tree“. Gaining Ground: the Origin and Evolution of Tetrapods. Life of the past. Indiana University Press. стр. 212–233. ISBN 9780253340542. http://books.google.co.uk/books?id=ruNZCfmQOsIC&pg=PA219. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]