PDF

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Portable Document Format (PDF)
Наставка .pdf
MIME-тип

application/pdf application/x-pdf application/x-bzpdf

application/x-gzpdf
Типски код 'PDF ' (заедно со празното место)
UTI com.adobe.pdf
Волшебен број %PDF
Творец Adobe Systems
Прва верзија 1993 (1993)
Најнова верзија 1.7
Стандард(и) ISO/IEC 32000-1:2008[1]
Мреж. место Adobe PDF Reference Archives

Portable Document Format (PDF) (прев. Преносен формат за документи) — податотечен формат создаден од страна на Adobe Systems во 1993 за размена на документи. Adobe PDF се користи за претставување на дводимензионални документи на начин независен од софтверот, хардверот и оперативниот систем.[2] Секоја Adobe PDF податотека содржи целосен опис на неменливиот 2Д документ што подразбира текст, фонтови, слики и 2Д векторска графика. Во последно време може да се додаваат и 3Д слики во PDF документи со U3D или PRC и разни други формати.[3][4]

Соосновачот на Adobe Systems, Џон Ворнок направил систем наречен „Camelot“ (Камелот),[5] кој се развил во форматот Portable Document Format (PDF).

Порано бил неслободен формат, но на 1 јули, 2008, PDF беше официјално пуштен како отворен стандард и издаден од Меѓународната организација за стандардизација како ISO/IEC 32000-1:2008.[6][1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „ISO 32000-1:2008 - Document management - Portable document format - Part 1: PDF 1.7“. Iso.org. 1 јули 2008. http://www.iso.org/iso/catalogue_detail.htm?csnumber=51502. посет. 21 февруари 2010 г. 
  2. Adobe Systems Incorporated, PDF Reference, Sixth edition, version 1.23 (30 MB), p. 33.
  3. „3D supported formats“. Adobe. 14 јули 2009. http://www.adobe.com/manufacturing/resources/3dformats/. посет. 21 февруари 2010 г. 
  4. „Acrobat 3D Developer Center“. Adobe. http://www.adobe.com/devnet/acrobat3d/. посет. 21 февруари 2010 г. 
  5. Ворнок, Џон (1991). „The Camelot Project“ (PDF). PlanetPDF. http://www.planetpdf.com/planetpdf/pdfs/warnock_camelot.pdf. „This document describes the base technology and ideas behind the project named "Camelot." This project's goal is to solve a fundamental problem [...] there is no universal way to communicate and view ... printed information electronically.“ 
  6. Орајон, Иган (5 декември 2007). „PDF 1.7 is approved as ISO 32000“. The Inquirer. The Inquirer. http://www.theinquirer.net/gb/inquirer/news/2007/12/05/pdf-approved-iso-32000. посет. 5 декември 2007 г. ; „Adobe wins backing for PDF 1.7“. vnunet.com. http://www.vnunet.com/vnunet/news/2205065/pdf-takes-first-step-towards. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]