Белфаст

Од Википедија — слободната енциклопедија
Белфаст
ирски: Béal Feirste

Висококатници и згради низ градот Белфаст

Грб со мото "Pro Tanto Quid Retribuamus" (Latin: "What shall we give in return for so much")
Површина  444 ми (1,150 km2)
Население Градот Белфаст:
532,928 (2014)[1] 
Urban Area:
847,153 (2017)[2]
Metropolitan area:
1,390,127 (2017)[3]
Мреж. реф. J338740
Округ Градот Белфаст
Грофовија County Antrim
County Down
Земја Северна Ирска
Суверена држава Обединето Кралство
Пошт. град BELFAST
Поштенска област BT1–BT17, BT29 (part), BT36 (part), BT58
Повикувачки број 028
Полиција  
Пожарна  
Итна помош  
ЕУ парламент
Брит. парламент Белфаст север (ДУП)
Белфаст југ (ДУП)
Белфаст Исток (DUP)
Белфаст Запад (SF)
СИ собрание Белфаст север
Белфаст Југ
Белфаст исток
Белфаст запад
Мрежно место www.belfastcity.gov.uk
Список на места: ОК • Северна Ирска •
= Flag of Belfast.
= Flag of Belfast.

Белфаст (англиски: Belfast, ирски: Béal Feirste, во превод Устието на реката Фарсет)[11] е главен и најголем град на Северна Ирска, и вториот по големина на островот Ирска.[12] На реката Лаган населението изнесувало од 333,871 во 2015 година.[1] Белфаст бил награден со градските права во 1888 година.

Белфаст бил центар на ирската постелнина, индустријата за обработка на тутун, јаже и бродоградба: на почетокот на 20 век Харланд и Волф, кој го изградиле Титаник, бил најголемото и најпродуктивно бродоградилиште во светот. Белфаст одиграл клучна улога во Индустриската револуција и бил глобален индустриски центар до втората половина на XX век. Тој имал развиено голема воздушна и ракетна индустрија од средината на 30-тите години на минатиот век. Индустријализацијата и внатрешната миграција го довеле Белфаст до најголемиот град во Ирска на почетокот на XX век.

Денес, Белфаст останал центар за индустрија, како и уметностa, високоto образование, бизнис и правото, и е економски мотор на Северна Ирска. Градот многу страдал за време на Северноирскиот конфликт, но подоцна претрпел постојан период на смиреност, ослободен од интензивното политичко насилство од претходните години и значителен економски и комерцијален развој. Дополнително, центарот на градот Белфаст претрпел значително проширување и регенерација во последниве години, особено околу Викторија плоштад.

Белфаст го опслужуваат два аеродроми: Џорџ Бест Белфаст Сити Аеродром во градот, и Белфаст Меѓународниот Аеродром ({convert | 15 | km | km | 0}} западно од градот. Белфаст е големо пристаниште, со комерцијални и индустриски доки кои доминираат во крајбрежјето Белфаст Лау, вклучувајќи го бродоградилиштето Харланд и Волф, и е наведено во глобализацијата и светската истражувачка мрежа (GaWC ) како глобален град.[13]

Белфаст како мотив во популарната култура[уреди | уреди извор]

 • „Белфаст“ (англиски: Belfast) — песна на британската техно-група Orbital од 1991 година.[14]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Belfast City Council“. Посетено на 22 February 2016.
 2. The UK's major urban areas Office for National Statistics (Urban area of Belfast and connected settlements, Table 3.1, page 47)
 3. Statistical Classification and Delineation of Settlements (PDF), NISRA, February 2005, Архивирано од изворникот (PDF) на 1 April 2014, Посетено на 13 May 2012
 4. Wakefield, Edward. An account of Ireland, statistical and political: in two volumes. 2. London: Longman, Hurst, Rees, Orme and Brown. стр. 693–694.
 5. „Census for post 1821 figures“. Cso.ie. Архивирано од изворникот на 20 September 2010. Посетено на 12 August 2010.
 6. „Home“. Histpop.Org. 2 април 2007. Архивирано од изворникот на 7 мај 2016. Посетено на 13 ноември 2010.
 7. NISRA. „Northern Ireland Statistics and Research Agency – Census Home Page“. Nisranew.nisra.gov.uk. Архивирано од изворникот на 4 April 2010. Посетено на 12 August 2010.
 8. Lee, JJ (1981). „On the accuracy of the Pre-famine Irish censuses“. Во Goldstrom, J. M.; Clarkson, L. A. (уред.). Irish Populatioe, Economy, and Society: Essays in Honour of the Late K. H. Connell. Oxford, England: Clarendon Press.
 9. Mokyr, Joel; O Grada, Cormac (November 1984). „New Developments in Irish Population History, 1700–1850“. The Economic History Review. 37 (4): 473–488. doi:10.1111/j.1468-0289.1984.tb00344.x. Архивирано од изворникот на 2012-12-04. Посетено на 2017-08-21.
 10. „Belfast City Council. Belfast: A Profile of the City. Demographics“. Belfastcity.gov.uk. Архивирано од изворникот на 25 September 2010. Посетено на 12 August 2010.
 11. Royal Mint – Belfast
 12. CityMetric
 13. „The World According to GaWC 2012“. Globalization and World Cities (GaWC) Study Group and Network. Loughborough University. Посетено на 15 February 2014.
 14. Orbital – Orbital (пристапено на 3.6.2023)