Роуд Таун

Координати: 18°25′53″N 64°37′23″W / 18.4313° СГШ; 64.6230° ЗГД / 18.4313; -64.6230
Од Википедија — слободната енциклопедија
Роуд Таун
Road Town
град
Поглед на Роуд Таун
Поглед на Роуд Таун
Карта

Местоположба на Роуд Таун
Земја Обединето Кралство
Прекум. територија Британски Девствени Острови
ОстровТортола
Надм. вис.&1000000000000001000000010 м
Население (2012)[1]
 • Вкупно12.603
Пошт. бр.VG1110

Роуд Таун (англиски: Road Town) — главен град на Британските Девствени Острови. Сместен е на островот Тортола, крај потковичестиот залив Роуд во средината на неговиот јужен брег. Населението брои 12.603 жители (2012).[1]

Името „Роуд Таун“ доаѓа од англискиот поморски поим the roads (денес roadstead) што значи „сидриште“,[2] односно место погодно за закотвување кое сепак не е засолнето во самиот залив. Градот денес е важен центар на туристичката пловидба под наем[3][4] благодарение на мелиорацијата на 28 ха земјиште и изградбата на марина. Ова подрачје, наречено „Викамс Кеј“,[5] е најновиот дел од градот и претставува управен и трговски центар на Британските Девствени Острови. Најстара градба во градот е затворот, изграден во 1774 г.[6]

Во градот се забележливи две одбранбени тврдини кои го штителе градот во минатото; тие се Берт на западниот и Џорџ на источниот крај.

Клима[уреди | уреди извор]

Британските Девствени Острови се одликуваат со тропска клима, ублажена од пасати и мошне мали температурни разлики во текот на годината. Роуд Таун има средна висока температура од 32 °C лете, а 29 °C зиме, а ниската се движи од 24 °C на лето до 21 °C преку зимата. Просечните годишни врнежи изнесуваат 1.150 мм, повеќе на ридовите, а помалку крај брегот. Најврнежлив дел од годината е периодот од септември до ноември, а најсуви се февруари и март. Повремено островите ги погодуваат урагани, чија сезона трае од јуни до ноември.

Сообраќај и туризам[уреди | уреди извор]

Роуд Таун е едно од главните места за најмување на одморалишни едреници на Карибите. Пристаништето го посетуваат и патнички крстосувачи. Во северозападниот крај на градот е траектниот терминал, од каде поаѓаат бројни пловила што водат до другите острови.

Градот го опслужува и едиствениот аеродром на островите, наречен „Теранс Б. Летсам“ (IATA: EIS, ICAO: TUPJ), сместен на Говедскиот Остров недалеку од него.[7] Тука се опслужуваат само покусите летови, додека пак прекуокеанските се одвиваат од аеродромот „Сирил Е. Кинг“ на Американските Девствени Острови (IATA: STT ICAO: TIST).

Автобусите низ градот и целиот остров Тортола се впрочем поголеми патнички комбиња и прилагодени камионети со клупи и платнен покрив, наречени „сафари“. Уживаат популарност како поевтина алтернатива на такси-превозот.

Историја[уреди | уреди извор]

На 1 август 1834 г. е укинато ропството на овие острови. Во 1853 г. речиси целиот град е уништен во голем пожар, предизвикан населението кое се побунило против накачувањето на сточните давачки. Бунтовниците потоа ги изгореле речиси сите плантажи на островот.

На 4 септември 2017 г. островот го погодил катастрофалниот ураган Ирма кој со својата огромна моќ (најголема во историјата) го разорил градот и предизвикал поголем број жртви.[8]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „World Gazetteer“. Архивирано од изворникот на 9 February 2013.
  2. roadstead — Англиско-македонски речик, офф.нет
  3. „404“. www.cruising.org. Архивирано од изворникот на 2015-09-23. Посетено на 2019-09-01.
  4. John M Bryden. Tourism and Development: a case study of the Commonwealth Caribbean. стр. 151.
  5. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 8 May 2011. Посетено на 2010-02-03.
  6. „A Visit to HM Prison – The Welcome Guide to the British Virgin Islands“. www.bviwelcome.com. Архивирано од изворникот на 2020-02-16. Посетено на 2019-09-01.
  7. „Airport & Transportation in the British Virgin Islands“. b-v-i.com.[мртва врска]
  8. „Hurricane Irma: Damage mapped“. BBC News. 2017-09-12. Посетено на 2018-05-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

18°25′53″N 64°37′23″W / 18.4313° СГШ; 64.6230° ЗГД / 18.4313; -64.6230