Кингстаун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кингстаун
Kingstown
Кингстаун
Кингстаун
Kingstown, Saint Vincent and the Grenadines Location Map
Kingstown, Saint Vincent and the Grenadines Location Map
Координати: 13°10′N 61°14′W / 13.167°СГШ 61.233°ЗГД / 13.167; -61.233
Држава Свети Винсент и Гренадини
Остров Свети Винсент
Население (1999)
 • Вкупно 15,900

Кингстаун со население од 15.900 е главно пристаниште на островот Свети Винсент и главен град на државата Свети Винсент и Гренадини. Градот се наоѓа на 13°10′N 61°14′W / 13.167°СГШ 61.233°ЗГД / 13.167; -61.233.

Поврзано[уреди | уреди извор]