Панама (град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Панама
Ciudad de Panamá
Знаме на ПанамаГрб на Панама
Панама is located in Панама
Панама
Панама
Координати: 8°59′N 79°31′W / 8.983° СГШ; 79.517° ЗГД / 8.983; -79.517
ДржаваПанама
ПокраинаПанама
ОбластЦентрална област
Управа
 • ГрадоначалникБоско Валарино
Површина
 • Градска275 км2 (106 ми2)
 • Метро2.560,8 км2 (9,887 ми2)
Надм. вис.&10000000000000576000000576 м
Население (2000)
 • Градско813,097
 • Густина2.750/км2 (129/ми2)
 • Метро1.206.792
Мреж. местоhttp://www.municipio.gob.pa/
HDI (2007) 0.937 – висок

Панама (шпански: Siudad de Panama) е главен и најголем град на Република Панама. Градот има население од 813.097, додека метрополитенската област има 1.206.792. Градот се наоѓа на Тихиот Океан влезот на Панамскиот Канал, на 8 ° 58'N 79 ° 32'W. Панама е политички и административен центар на земјата.

Наводи[уреди | уреди извор]