Прејди на содржината

Филипсбург (Свети Мартин)

Координати: 18°01′25″N 63°02′45″W / 18.0237° СГШ; 63.0458° ЗГД / 18.0237; -63.0458
Од Википедија — слободната енциклопедија
Филипсбург
Philipburg
Поглед на Големиот Залив и Филипсбург
Поглед на Големиот Залив и Филипсбург
Карта

Местоположба на Филипсбург во рамките на островот Свети Мартин
Земја Холандија
Сост. земјаСвети Мартин (Холандија) Свети Мартин
ОстровСвети Мартин
Пристигање на Колумбо11 ноември 1493
Основан1763 (Џон Филипс)
Население (2011)
 • Вкупно1.327
КлимаAw

Филипсбург (холандски: Philipsburg) — главно гратче на холандската територија Свети Мартин на истоимениот остров во Карибите. Сместен е на теснец помеѓу Големиот Залив и Големата Солена Бара навнатре во островот. Претставува важен трговски средиште за целиот остров, чија јужна половина е холандска. Во 2011 г. гратчето броело 1.327 жители.

Историја[уреди | уреди извор]

Гратчето е основано во 1763 г. од шкотскиот капетан Џон Филипс кој бил во служба на Холандија и набргу стекнало на важност во меѓународната трговија. Има две тврдини кои сведочат за неговата стратешка важност во минатото, наречени Амстердам и Вилем.[1]

Клима[уреди | уреди извор]

Островот има тропска саванска клима (класа Aw),[2] и е посув од другите краишта на североисточните Кариби поради дождовната сенка која ја фрлаат планините, притоа сушејќи ги североисточните пасати. Најсув е периодот од јануари до јули, а највеќе врнежи има од септември до ноември, кога честопати настапуваат ураганите во регионот.

Туризам[уреди | уреди извор]

Пазарот во Филипсбург.

Главна трговска улица е Фронт Стрит (во прев. „Предна Улица“) во самиот центар на градот, која има доста продавници. Пристаништето редовно го посетуваат голем број патнички крстосувачи, меѓу кои и најголемите и најпознатите.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Воздухопловство[уреди | уреди извор]

Авион на превозникот „Корсер“.

Заадно од Филипсбург е сместен Меѓународниот аеродром „Принцеза Јулијана“ (IATA: SXM, ICAO: TNCM), кој важи за своевидна знаменитост поради полетувањата и слетувањата во физички ограничен простор. Особено популарен е млазниот истисок на авионите при полет, кој предизвикува бранови и ги воодушевува посетителите, иако ова може да биде опасно доколку луѓето не се придржуваат до безбедносните напатствија.

Образование[уреди | уреди извор]

Во гратчето има неколку училишта:[3]

  • „Орање“ — државно основно училиште
  • „Сестра Борџа“ — полудржавно основно училиште
  • „Свети Јосиф“ — полудржавно основно училиште
  • „Песочен часовник“ — полудржавно средно училиште

Покрај училиштата, Филипсбург има и јавна библиотека наречена „Јубилејна библиотека на Филипсбург“.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Accenting St. Maarten, Dutch Caribbean“. geographia.com.
  2. „Philipsburg, Sint Maarten Köppen Climate Classification (Weatherbase)“. Weatherbase.
  3. "Список на училишта Архивирано на 5 октомври 2020 г. — Управа на Свети Мартин. посет. 28 февруари 2018 г
  4. Контакт. Јубилејна библиотека на Филипсбург. посет. 28 февруари 2018 г

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

18°01′25″N 63°02′45″W / 18.0237° СГШ; 63.0458° ЗГД / 18.0237; -63.0458