Нук

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нук
Nuuk
Град
Центар на Нук
Центар на Нук
Знаме на Нук Nuuk
Знаме
Грб на Нук Nuuk
Грб
Прекар(и): Godthåb (Добра надеж)
Нук is located in Гренланд
Нук
Местоположба на Гренланд
Координати: 64°10′N 51°44′W / 64.167° СГШ; 51.733° ЗГД / 64.167; -51.733
ПокраинаГренланд
Населено2000 п.н.е.
Управа
 • ГрадоначалникАси Чемниц Наруп
Површина
 • Град105,000 км2 (41,000 ми2)
Население (јануари 2009)
 • Град17,834
 • Метро18,039
Часовен појасUTC−3 (UTC-3)
Мреж. местоhttp://www.nuuk.gl

Нук (во превод: "Полуостровот", на дански: Godthåb преведено: "Добра надеж") е главен и најголем град на Гренланд, и седиштето на владата и на општината Сермерсок. Градот има население од 17.834 (од јануари 2009), од кои 14.862 биле родени во Гренланд. Ова го прави еден од најмалите главни градови во светот по бројот на населението.

Наводи[уреди | уреди извор]