Кастри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кастри
Castries
Град
Поглед кон пристаништето на Кастри
Castries
Гесло: Statio Haud Malefida Carinis  ("Безбедно пристаниште за бродови")[1]
Map of Castries Quarter, the district containing the city of Castries
Квартот Кастри со градот Кастри (црвена точка)
Координати: 14°01′N 60°59′W / 14.017° СГШ; 60.983° ЗГД / 14.017; -60.983
Држава Света Луција
КвартКастри
Основан1650
Сменето име1756
ОсновачФранцузите
Управа
 • Владеачко телоГрадски совет на Кастри
Површина
 • Вкупна79 км2 (30,5 ми2)
Надм. вис.[2]&100000000000000020000002 м
Население (2001)
 • Вкупно61.341
 • Густина780/км2 (200/ми2)
 • 2004[3]67,000
Часовен појасИсточнокарипско време (UTC-4)
Повик. бр.758
HDI (2006)0.814 – висок

Кастри со население од 10.634 жители е главен град на Света Луција, земја во Западните Инди. Областа со истото име, кое административно се вика кварт, има население од 61.341 жител. Кастри е седиште на владата и седиште на голем број на бизниси, локални и странски. Дизајн на градот е сличен на градското подрачје на град како Њујорк, но во многу помали размери. Во Кастри има пристаниште за бродови, фериботи, како и крстаречки бродови. Трговијата и услугите се високо развиени во Кастри и околу пристаништето. Главната пошта на Св. Лусија е сместена во Кастри. Бидејќи поголемиот дел од земјата не користи стандардни улични адреси, пошта во голема мера се испраќа до PO кутии.

Наводи[уреди | уреди извор]