Прејди на содржината

Сан Салвадор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Салвадор
San Salvador
Центар на Сан Салвадор
Центар на Сан Салвадор
Знаме на Сан Салвадор San Salvador
Прекар(и): Сан Силва, Ла Капируча
Координати: 13°41′24.00″N 89°11′24.01″W / 13.6900000° СГШ; 89.1900028° ЗГД / 13.6900000; -89.1900028
Држава Ел Салвадор
ДепартманСан Салвадор
Основан1525
Управа
 • ГрадоначалникНорман Кихано
Површина
 • Градска72,27 км2 (2,790 ми2)
 • Метро220 км2 (80 ми2)
Население (2007)
 • Метро1,566,629
Мреж. местоhttp://www.amss.gob.sv/

Сан Салвадор (Свети Спасител) е главен и најголем град во Ел Салвадор. Тој е вториот најнаселен град во Средна Америка, по Гватемала Сити. Сан Салвадор е дом на околу 1,6 милиони луѓе. Исто така, Сан Салвадор е дом на една половина од богатството на Ел Салвадор.

Наводи[уреди | уреди извор]