Шарлота Амалија (град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Панорама на градот

Шарлота Амалија (англиски: Charlotte Amalie) е главен град на Американските Девствени Острови. Градот името го добил во 1692 година по кралицата на Данска Шарлота Амалија од Хесе-Касел (16501714). Се наоѓа на островот Сент Томас. Овој град е едно од најубавите природни пристаништа на Карибите. Бројот на жители изнесува 19,000.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]