1714

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1714 г.  во други календари
Грегоријански календар 1714
MDCCXIV
Ab urbe condita 2467
Асирски календар 6464
Бахајски календар -130–-129
Бенгалски календар 1121
Берберски календар 2664
Будистички календар 2258
Бурмански календар 1076
Византиски календар 7222–7223
Еврејски календар 5474–5475
Ерменски календар 1163
ԹՎ ՌՃԿԳ
Етиопски календар 1706-1707
Игбоански календар 714–715
Ирански календар 1092–1093
Исламски календар 1125–1126
Јапонски календар Шотоку (ера) 4
(4年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 癸巳年月日
(4350/4410)
— до —
甲午年月日
(4351/4411)
Коптски календар 1430–1431
Корејски календар 4047
Календар Мингуо 198 пред РК
民前198年
Селевкидски календар 2025–2026
Тајландски сончев календар 2257
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1770–1771
 - Шака самват 1636–1637
 - Кали југа 4815–4816
Холоценски календар 11714
Џуче-календар нема (пред 1912)

1714 (MDCCXIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1714. година од новата ера, 714. од вториот милениум, 14. од 18 век и петта од 1710-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7222 и 7223 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6464 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5474 и 5475 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2467.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1714. година се протега во 4350 и 4351, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4410 и 4411 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2257. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1125 и 1126 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]