1746

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1746 г.  во други календари
Грегоријански календар 1746
MDCCXLVI
Ab urbe condita 2499
Асирски календар 6496
Бахајски календар -98–-97
Бенгалски календар 1153
Берберски календар 2696
Будистички календар 2290
Бурмански календар 1108
Византиски календар 7254–7255
Еврејски календар 5506–5507
Ерменски календар 1195
ԹՎ ՌՃՂԵ
Етиопски календар 1738-1739
Игбоански календар 746–747
Ирански календар 1124–1125
Исламски календар 1158–1159
Јапонски календар Енкјо (период Едо) 3
(3年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 乙丑年月日
(4382/4442)
— до —
丙寅年月日
(4383/4443)
Коптски календар 1462–1463
Корејски календар 4079
Календар Мингуо 166 пред РК
民前166年
Селевкидски календар 2057–2058
Тајландски сончев календар 2289
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1802–1803
 - Шака самват 1668–1669
 - Кали југа 4847–4848
Холоценски календар 11746
Џуче-календар нема (пред 1912)

1746 (MDCCXLVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1746. година од новата ера, 746. од вториот милениум, 46. од 18 век и седма од 1740-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7254 и 7255 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6496 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5506 и 5507 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2499.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1746. година се протега во 4382 и 4383, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4442 и 4443 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2289. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1158 и 1159 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]