1754

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1754 г.  во други календари
Грегоријански календар 1754
MDCCLIV
Ab urbe condita 2507
Асирски календар 6504
Бахајски календар -90–-89
Бенгалски календар 1161
Берберски календар 2704
Будистички календар 2298
Бурмански календар 1116
Византиски календар 7262–7263
Еврејски календар 5514–5515
Ерменски календар 1203
ԹՎ ՌՄԳ
Етиопски календар 1746-1747
Игбоански календар 754–755
Ирански календар 1132–1133
Исламски календар 1167–1168
Јапонски календар Хореки 4
(4年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 癸酉年月日
(4390/4450)
— до —
甲戌年月日
(4391/4451)
Коптски календар 1470–1471
Корејски календар 4087
Календар Мингуо 158 пред РК
民前158年
Селевкидски календар 2065–2066
Тајландски сончев календар 2297
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1810–1811
 - Шака самват 1676–1677
 - Кали југа 4855–4856
Холоценски календар 11754
Џуче-календар нема (пред 1912)

1754 (MDCCLIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1754. година од новата ера, 754. од вториот милениум, 54. од 18 век и петта од 1750-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7262 и 7263 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6504 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5514 и 5515 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2507.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1754. година се протега во 4390 и 4391, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4450 и 4451 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2297. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1167 и 1168 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]