1741

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1741 г.  во други календари
Грегоријански календар 1741
MDCCXLI
Ab urbe condita 2494
Асирски календар 6491
Бахајски календар -103–-102
Бенгалски календар 1148
Берберски календар 2691
Будистички календар 2285
Бурмански календар 1103
Византиски календар 7249–7250
Еврејски календар 5501–5502
Ерменски календар 1190
ԹՎ ՌՃՂ
Етиопски календар 1733-1734
Игбоански календар 741–742
Ирански календар 1119–1120
Исламски календар 1153–1154
Јапонски календар Генбун 6Канпо 1
(元年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 庚申年月日
(4377/4437)
— до —
辛酉年月日
(4378/4438)
Коптски календар 1457–1458
Корејски календар 4074
Календар Мингуо 171 пред РК
民前171年
Селевкидски календар 2052–2053
Тајландски сончев календар 2284
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1797–1798
 - Шака самват 1663–1664
 - Кали југа 4842–4843
Холоценски календар 11741
Џуче-календар нема (пред 1912)

1741 (MDCCXLI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1741. година од новата ера, 741. од вториот милениум, 41. од 18 век и втора од 1740-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7249 и 7250 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6491 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5501 и 5502 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2494.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1741. година се протега во 4377 и 4378, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4437 и 4438 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2284. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1153 и 1154 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]