Нирнберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нирнберг

Nürnberg

Нирнбершкиот замок
Нирнбершкиот замок
Нирнбершкиот замок
Знаме на Нирнберг
Грб на Нирнберг
Нирнберг во рамките на Германија
Нирнберг
Управа
Земја Германија
Покраина Баварија
Адм. подрач. Средно Франконија
Округ Урбан округ
Градоначалник Улрих Мали (СДП)
Основни податоци
Површина 186,38 км2
Надм. височина 302 м
Население 515.543 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 2.766 жит/км2
 - Градско 510.602[2]
 - Метроп. 3,500,000[2] 
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. N
Пошт. бр. 90000-90491
Повик. бр. 0911
Портал nuernberg.de
Местоположба на градот Нирнберг во Баварија
Местоположба на градот Нирнберг во Баварија
Местоположба на градот Нирнберг во Баварија
Координати 49°27′N 11°5′E / 49.450° СГШ; 11.083° ИГД / 49.450; 11.083Координати: 49°27′N 11°5′E / 49.450° СГШ; 11.083° ИГД / 49.450; 11.083

Нирнберг (германски: Nürnberg) — град во германската покраинаБаварија, во административниот округ Средна Франконија. Сместен на реката Пегниц и каналот Рајна-Мајна-Дунав, се наоѓа на околу 170 километри северно од Минхен и е најголем град во Франконија. Европската метрополитенска областа Нирнберг има 3,5 милиотни жители, додека самиот град нешто над пола милион,[2] што го прави 14. најголем град во Германија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Преглед на состојбата на населението“. Баварска служба за статистика и обработка на податоци. јуни 2021. (германски)
  2. 2,0 2,1 2,2 "Key Data for Investors – City of Nuremberg", Nuernberg.de, 2011, Nde-keydata Архивирано на 20 јануари 2021 г..

Надворешни врски[уреди | уреди извор]