Минстер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Минстер
Aerial view of Münster
Aerial view of Münster
Знаме на Минстер
Грб на Минстер
Минстер се наоѓа во Германија
Минстер
Управа
Земја Германија
Покраина Неважечка покраина: „North Rhine-Westphalia“
Адм. подрач. Министер
Округ Урбан округ
Град единици 6
Градоначалник Markus Lewe (CDU)
Владејачка партија CDU
Основни податоци
Површина 302,89 км2
Надм. височина 60 м
Население 311.846 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 1.030 жит/км2
Основано 793
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MS
Пошт. бр. 48143–48167
Повик. бр. 0251
 02501 (Hiltrup, Amelsbüren)
 02506 (Wolbeck, Angelmodde)
 02533 (Nienberge)
 02534 (Roxel)
 02536 (Albachten)
Портал www.muenster.de
Координати 51°58′00″ СГШ 7°38′00″ ИГД / 

Минстер (германски: Münster) — град во сојузната држава Северна Рајна-Вестфалија, Германија.

Историја[уреди | уреди извор]

Градот Минстер е основан од страна на мисионерот Лудгер, кога Карло Велики го пратил да ги крсти Фризите и Саксонците. Bо 793 г. Минстерската епископија во 799 г. ја прогласил папата Лав III, а Лудгер во 805 г.] бил првиот епископ. Минстер бил еден од водечките градови на Ханзеатскиот сојуз. За време на регормациите, во Минстер анабапистите ја презеле власта во побуна наречена Минстерско востание (1534-1535). Анабапистите по преземањето на власта ги запалиле сите книги, освен Библијата, но нивната власт траела само една година. Во Минстер и во Оснабрик во 1648 г. бил потпишан Вестфалскиот мир, со кој е ставено крај на триесетгодишната војна. Со Минстер и државата со векови владееле спископи сè до 1803 г. Тоа била најголемата црковна територија во Светото римско царство. Oд 1815 до 1946 г. Мистер бил рпестолнина на пруската покраина Вестфалија. Во сојузничкото бомбардирање во 1944 и 1945 г. било уништено околу 63% од градот. Стариот град е униште во втората светска војна (91% од градот), но бил обновен во 1950-тите години.

Географски и демографски податоци[уреди | уреди извор]

Положбата на Минстер во округот

Градот се наоѓа на надморска височина од 60 метри. Површината на општината изнесува 302,9 км². Во самиот град, според проценките од пописот од 2010 г. живееле 275.543 жители. Просечната густина на населението изнесува 910 жит/км². Има регионална шифра(AGS) 5515000, NUTS (DEA33) и LOCODE (DE MSR) код.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Во Минстер денес постојат 8 универзитети и високи училишта, како и провинциски судови. Градот е познат и по големата употреба на велосипеди.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]