Прејди на содржината

П’лзењ

Координати: 49°44′51″N 13°22′39″E / 49.74750° СГШ; 13.37750° ИГД / 49.74750; 13.37750
Од Википедија — слободната енциклопедија
49°44′51″N 13°22′39″E / 49.74750° СГШ; 13.37750° ИГД / 49.74750; 13.37750
П’лзењ
Plzeň
Град
Поглед на катедралата Св. Вартоломеј
Знаме
Грб
Гесло: In hoc signo vinces
Земја Чешка
Регион П’лзењски крај
Округ Град П’лзењ
Делови
Река Мже, Радбуза, Ухлава, Услава, Бероунка
Место Републичкиот плоштад
 - височина 310 м
 - координати 49°44′51″N 13°22′39″E / 49.74750° СГШ; 13.37750° ИГД / 49.74750; 13.37750
Највисока точка
 - височина 452 м
Најниска точка река Бероунка
 - местоположба Центарот на градот
 - височина 293 м
Површина 137,65 км2
Население 163.362 (2006})
Првпат документиран 976
Градоначалник Павел Роедл
Поштенски бр. 301 00 – 326 00
Location in the Czech Republic
Location in the Czech Republic
Location in the Czech Republic
Location in the Czech Republic
Location in the Czech Republic
На Ризницата: П’лзењ
Портал: www.plzen-city.cz
П’лзењ (Plzeň)
Општина со проширена надлежност
Земја Чешка
Регион П’лзењски крај
Parts
Површина 261,47 км2
Население 178.064 (2005-31-12)

П’лзењ (чешки: Plzeň) или Пилзен (германски: Pilsen) — град во западниот дел на историската област Чешка во Чешката Република. Тој е главен град на П’лзењскиот крај и четврт најнаселен град во земјата. Се наоѓа на околу 90 км западно од Прага и лежи на речните канали (Радбуза, Мже, Ухлава, и Услава) кои се формираат од реката Бероунка.

Градот е познат во светски рамки по надалеку прочуениот тип на пиво „пилзенер“ или само „пилс“, по чија традиција се прави и македонското пиво „Скопско“.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

П’лзењ
Големата Синагога