Прејди на содржината

Бероунка

Координати: 49°59′43″N 14°24′05″E / 49.99528° СГШ; 14.40139° ИГД / 49.99528; 14.40139
Од Википедија — слободната енциклопедија
49°59′43″N 14°24′05″E / 49.99528° СГШ; 14.40139° ИГД / 49.99528; 14.40139
Бероунка
Mže
Река
Реката Бероунка под Тетин
Земја Чешка
Градови Тачов, Стрибро, П’лзењ, Бероун, Прага
Главен извор Мже
 - место Грајсбер Валд, Германија
 - височина 726 м
 - должина 106,5 м
 - координати 49°51′10″N 12°28′00″E / 49.85278° СГШ; 12.46667° ИГД / 49.85278; 12.46667
Спореден извор Радбуза
 - височина 869 м
 - должина 112 м
 - координати 49°29′13″N 12°39′58″E / 49.48694° СГШ; 12.66611° ИГД / 49.48694; 12.66611
Влив на изворите П’лзењ
Утока В’лтава
 - местоположба Прага
 - координати 49°59′43″N 14°24′05″E / 49.99528° СГШ; 14.40139° ИГД / 49.99528; 14.40139
Должина 139,1 км
Истек во устие
 - просечен 36 м3
Реката Бероунка со своите притоки Мже (западно) и Радбуза (јужно) и нејзиното влевање во В’лтава. Исто така е покажан и нејзиниот слив
Реката Бероунка со своите притоки Мже (западно) и Радбуза (јужно) и нејзиното влевање во В’лтава. Исто така е покажан и нејзиниот слив
Реката Бероунка со своите притоки Мже (западно) и Радбуза (јужно) и нејзиното влевање во В’лтава. Исто така е покажан и нејзиниот слив
Реката Бероунка со своите притоки Мже (западно) и Радбуза (јужно) и нејзиното влевање во В’лтава. Исто така е покажан и нејзиниот слив
Реката Бероунка со своите притоки Мже (западно) и Радбуза (јужно) и нејзиното влевање во В’лтава. Исто така е покажан и нејзиниот слив

Бероунка (чешки: Berounka) е река во западна Чешка. Долга 136 километри, настанува со спојувањето на реките Ухлава, Услава, Мже и Радбуза кај П’лзењ. Во В’лтава се влева во јужниот дел на градот Прага.

Значајни градови на текот на Бероунка су: П’лзењ, Бероун (реката го добила името по овој град), Карлштејн и Прага. Во централниот дел на текот на реката, се наоѓа Кривоклатско, една од најголемите шуми во Чешка.