Измир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Измир
İzmir
Mестоположба
Координати

Erioll world.svg 38°25′19.2″N, 27°07′44.4″E

Часовен појас
- лето
UTC+2
UTC+3
Општи податоци
Име
- изворно
- други имиња

Измир
  İzmir
Σμύρνη
Смирна
Повикувачки број 35xxx
Портал www.izmir.gov.tr
Управа
Земја  Турција
Градоначалник Мустафа Чахит Кирач
Географија
Површина 855.00 km² km²
Население
Население 2,649,582

Измир (турски:: İzmir) е град во југозападна Турција, третиот по големина град во Турција. Градот е и главен на покраината Измир. Населението на градот е 3 500 000.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]