Сплит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сплит
Split
Град
Град Сплит
Grad Split
Сплит и неговите знаменитости.
Сплит и неговите знаменитости.
Знаме на Сплит
Знаме
Грб на Сплит
Грб
Прекар(и): „Вело мисто“
Сплит is located in Хрватска
Сплит
Сплит
Местоположбата на Сплит во Хрватска
Координати: 43°30′0″N 16°26′0″E / 43.50000° N; 16.43333° E / 43.50000; 16.43333
Земја Хрватска
ЖупанијаСплитско-далматинска
Основана грчката колонија АспалатосVI век п.н.е.
Изградена Диоклецијановата палата305 г.
Населена Диоклецијановата палата639 г.
Управа
 • ГрадоначалникЖељко Керум (независен)
Површина
 • Град63 км2 (24 ми2)
Население (2007)
 • Град221,456
 • Густина3.515/км2 (9,100/ми2)
 • Метро408,251
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски бр.21000
Повикувачки бр.21
Гегистарски табл.ST
Најниска точка0 m
Највисока точка178m (Марјан)
Мреж. местоwww.split.hr

Сплит (хрватски: Split) — град во Далмација, јужна Хрватска, на Јадранско Море. Градот е административен центар на Сплитско-далматинската жупанија.

Име[уреди | уреди извор]

Градот за првпат е споменат со името Ασπάλαθος/Σπάλατος на грчки, а следните имиња со кои се споменува се Spalatum на латински, Spalato на италијански и други.

Население[уреди | уреди извор]

Градот е најголем град во Далмација и втор по големина во Хрватска и има 188.694 жители според пописот од 2001 година. Апсолутното мнозинство се Хрвати со 95,15%, додека пак останатите се претежно Бошњаци, Црногорци, Словенци и Срби.

Историски податоци[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]