Петриња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петриња
Град
Grad Petrinja
Град Петриња
Парк во Петриња
Парк во Петриња
Држава Хрватска
Жупанија Сисачко-мославинска
Управа
 • ГрадоначалникДаринко Думбовиќ (NS-R)
Површина
 • Град41,64 км2 (1,608 ми2)
Надм. вис.&10000000000000106000000106 м
Население (2011)[1]
 • Град24.671
 • Густина5,9/км2 (15/ми2)
 • Градскo15.683
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код44 250
Повик. бр.044
Рег. таб.SK
Мреж. местоpetrinja.hr

Петриња — град во централна Хрватска во близина на Сисак. Административно спаѓа во Сисачко-мославинската жупанија.

На 29 декември 2020, градот бил погоден од земјотрес со магнитуда од 6.4 Mw, што предизвикал значителна штета.

Име[уреди | уреди извор]

Името Петриња доаѓа од грчкиот збор pètra, πέτρα, што означува камен или карпа.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Петриња“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.