Иванец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иванец
град
Црква Св. Марија Магдалена
Црква Св. Марија Магдалена
Знаме на Иванец
Држава Хрватска
Жупанија Вараждинска
Управа
 • ГрадоначалникМилорад Батиниќ
Население (2011)[1]
 • Вкупно13,758 (општина)
 • Град5,234
Часовен појассредноевропско време (UTC+1)

Иванец (хрватски: Ivanec) — град во Хрватска. Гратчечто се наоѓа во Вараждинската жупанија. Самиот град се наоѓа југозападно од Вараждин и источно од Лепоглава. Според пописот од 2011 година Иванец имал население од само 5.234 жители.

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2011 година, Општина Иванец имала население од 13,765 во следниве населени места:[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Иванец“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]