Лудбрег

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лудбрег
град
Град Лудбрег
Дворецот Батјани
Дворецот Батјани
Знаме на Лудбрег
Знаме
Држава Хрватска
ЖупанијаFlag of Varaždin County.png Вараждинска
Управа
 • ГрадоначалникКрунослав Косир
Население (2011)[1]
 • Вкупно8.478
 • град3.603
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.ludbreg.hr

Лудбрег (хрватски: Ludbreg) — гратче во Хрватска. Гратчето се наоѓа во Вараждинската жупанија, помеѓу градовите Вараждин и Копривница. Гратчето се наоѓа во близина на Драва. Според пописот од 2011 година гратчето имало население од 3,603 жители, а целата општина 8,478 .[1]

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2011 година општина Лудбрег имала население од 8,478 жители во следниве населени места:[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 "Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Лудбрег". Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012 г. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. Official Website of Ludbreg

Надворешни врски[уреди | уреди извор]