Нов Мароф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нов Мароф
град
Црква во Нов Мароф
Црква во Нов Мароф
Држава  Хрватска
Жупанија Flag of Varaždin County.png Вараждинска
Управа
 • Градоначалник Синиша Јенкач
Население (2011)[1]
 • Вкупно 13.246 (општина)
 • град 1.956

Нов Мароф или Нови Мароф (хрватски: Novi Marof) — гратче во Хрватска. Гратчето се наоѓа во Вараждинската жупанија, источно од Иванец и јужно од Вараждин. Според пописот од 2011 година гратчето имало население од 1.956 жители.

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2011 година, Општина Нов Мароф имала население од 13,246 жители во следниве места:[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Нов Мароф“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012 г.. http://www.dzs.hr/Eng/censuses/census2011/results/htm/E01_01_01/e01_01_01_zup05_2895.html. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]