Вараждинска жупанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вараждинска жупанија
Varaždinska županija
Жупанија
Знаме на Вараждинска жупанијаГрб на Вараждинска жупанија
Вараждинската жупанија (светлопортокалово) во Хрватска (светложолто)
Вараждинската жупанија (светлопортокалово)
во Хрватска (светложолто)
Главен градВараждин
Управа
 • ЖупанЅвонимир Сабати
Површина
 • Вкупна1.261 км2 (487 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно183.730
 • Густина150/км2 (380/ми2)
Повикувачки број042
ISO 3166HR-05
Мреж. местоhttp://www.varazdinska-zupanija.hr/

Вараждинската жупанија се наоѓа во северозападна Република Хрватска. Седиштето на оваа жупанија е градот Вараждин.

Географија[уреди | уреди извор]

Жупанијата го опфаќа подрачјето меѓу Драва на север и Страхинчица, Иванчица и Калничко Горје на југ. Таа се состои од вараждинската Подравина, лудбрешката Подравина и северниот дел на Хрватско Загорје.[1]

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот извршен од 2001 година, Вараждинската жупанија броела 184.769 жители, што е 4,2% севкупната популација на Хрватска. Густината на населението изнесувало 149 жители на км2. Етничкиот состав бил следниот: Хрвати 97,7%, Срби 0,4%, Словенци 0,3%, Роми 0,2% и други.

година на попис 2001 1991 1981 1971 1961 1953 1948 1931 1921 1910 1900 1890 1880 1869 1857
Жители 184.769 187.853 187.495 184.380 179.905 177.352 174.682 159.767 147.524 144.720 131.849 120.397 105.612 99.194 87.960

Стопанство[уреди | уреди извор]

Во Вараждинската жупанија развиени се: текстилната, прехранбената и дрвната индустрија.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Жупанијата ја сече автопатот А4 кој ја поврзува со унгарската граница (на север) и Загреб (на југ). По хоризонтала (запад-исток), низ жупанијата минува магистралниот пат кој оди крај реката Драва и ги спојува Марибор (Словенија) и Осјек. Низ жупанијата минува и железничка пруга која ги спојува Загреб (на југ), Чаковец и Будимпешта (на север) и Копривница (на исток)

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Извор[уреди | уреди извор]

  • ЦД-ром: „Насеља и становништво РХ од 1857-2001. године“, Издание на Државниот завод за статистика на Хрватска, Загреб, 2005.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Središnja Hrvatska - Dvori s pogledom, Hrvatska turistička zajednica, 2009.

Координати: 46°19′16″ N; 16°13′52″ E / 46.321° СГШ; 16.231° ИГД / 46.321; 16.231