Копривница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Копривница
град
Град Копривница
Grad Koprivnica
Главен плоштад во Копривница
Главен плоштад во Копривница
Знаме на Копривница
ДржаваХрватска
ЖупанијаКопривничко-крижевска
Управа
 • ГрадоначалникМишел Јашиќ
 • Градски совет21 член
Површина
 • Вкупна90,94 км2 (3,511 ми2)
Надм. вис.&10000000000000149000000149 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно30.854
 • Густина3,4/км2 (8,8/ми2)
 (општина)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски бр.48000
Повик. бр.048
Мреж. местоkoprivnica.hr

Копривница (хрватски: Koprivnica) — град во северна Хрватска. Градот е административен центар на Копривничко-крижевската жупанија. Според пописот од 2011 година, Копривница имала население од 23,955 жители.[1] Копривница е позната низ просторите на поранешна Југославија по фабриката за прехранбени производи „Подравка“.

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2011 година Општина Копривница имала население од 30.854 жители распоредени во следниве населени места:[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Копривница се наоѓа во северниот дел на Хрватска. Самиот град лежи на падините на Билагора и Калник од јужната страна и реката Драва на север. Градот има доста поволна географска местоположба.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Cresswell, Peterjon; Atkins, Ismay; Dunn, Lily (10 July 2006). Time Out Croatia (First. изд.). London, Berkeley & Toronto: Time Out Group Ltd & Ebury Publishing, Random House Ltd. 20 Vauxhall Bridge Road, London SV1V 2SA. ISBN 978-1-904978-70-1. Посетено на 10 March 2010.
  • Bulatović, Radomir (1990). Koncentracioni logor Jasenovac s posebnim osvrtom na Donju Gradinu: istorijsko-sociološka i antropološka studija. Svjetlost.
  • Council, United States Holocaust Memorial (1991). Days of remembrance, April 7-14, 1991: fifty years ago : from terror to systematic murder : planning guide. U.S. Holocaust Memorial Council.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Копривница“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 46°09′N 16°49′E / 46.150° СГШ; 16.817° ИГД / 46.150; 16.817