Копривница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Копривница (хрватски: Koprivnica) - град во Република Хрватска, центар на Копривничко-крижевачката жупанија и културен центар на билогорската Подравина.

Историја[уреди | уреди извор]

Копривница добила статус на слободен кралски град во 1356 година, а поради опасноста од турската опсада, градот бил заграден со ѕидини во 16 век. Најголем дел од културното наследство во градот потекнува од времето на барокот и од 19 век.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Središnja Hrvatska - Dvori s pogledom, Hrvatska turistička zajednica, 2009.