Прејди на содржината

Ѓурѓевац

Координати: 46°01′38″N 17°04′02″E / 46.02722° СГШ; 17.06722° ИГД / 46.02722; 17.06722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓурѓевац
град
Đurđevac
Ѓурѓевачки замок
Држава Хрватска
Жупанија Копривничко-крижевска
Управа
 • ГрадоначалникЖељко Лацковиќ
Површина
 • Вкупна157,19 км2 (6,069 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно8.264
 • Густина0,53/км2 (1,4/ми2)
 (општина)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број48350
Повик. бр.048
Мреж. местоСлужбено мрежно место

Ѓурѓевац (хрватски: Đurđevac) — град во Хрватска. Ѓурѓевац е дел од Копривничко-крижевската жупанија, и трет најголем град во самата жупанија. Според пописот од 2011 година, Ѓурѓевац имал население од 6.349 жители.

Население[уреди | уреди извор]

Општина Ѓурѓевац, според пописот од 2011 година, имала население од 8.264 жители, распоредени во следниве населени места:[1]

Според истиот тој попис, 94.92% од населението биле Хрвати.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Ѓурѓевац“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.
  2. „Насееление по етничка припадност, по градови/општиин, попис 2011: Копривничко-крижевска жупанија“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

46°01′38″N 17°04′02″E / 46.02722° СГШ; 17.06722° ИГД / 46.02722; 17.06722