Крижевци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крижевци
Križevci
Катедралата во Крижевци
Катедралата во Крижевци
Mестоположба
Mестоположбата на Крижевци
Местоположба на Крижевци на картата на Хрватска
Координати

Erioll world.svg 46°02′″N, 16°32′″E

Општи податоци
Име
- изворно
Крижевци
  Križevci
Основан 1252
Стари имиња Cris
Поштенски број 48260
Повикувачки број (+385) 048
Автомобилска ознака
Портал www.krizevci.hr/
Управа
Земја Хрватска Хрватска
Жупанија Копривничко-крижевска жупанија
Градоначалник Бранко Хрг (ХСС)
Географија
Површина 263.72 km²
Население
Население 11.894 (2001)

Крижевци — град во копривничко-крижевската жупанија во Хрватска. Според пописот од 2001 г. градот имал вкупно 11.541 жител.[1] Поради близината на Загреб (57 км), Крижевци се развива како сателитска градска населба со поволна положба во близина на регионалните средишта Копривница (31 км), Бјеловар (33 км) и Вараждин (48 км).

За настанокот на Крижевци била важна макросообраќајната положба. Уште од антиката и средниот век на просторот на Крижевци се наоѓала крстосница на патишта, а низ населбата поминувал познатиот пат на кралот Коломан кој го поврзувал панонскиот и јадранскиот простор. Крижевци лежи на 140 метри надморска височина.

Панорама на Крижевци

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 1991 г. составот на населението во градот Крижевци бил:

  • Хрвати - 10.215 (90,91%)
  • Срби - 405 (3,60%)
  • Југословени - 216 (1,92%)
  • останати - 146 (1,29%)
  • национално неопределени - 149 (1,32%)
  • регионалнио определени - 3 (0,02%)
  • непознати - 102 (0,94%)

Според пописот од 2011 година, Општина Крижевци имала население од 21.122 жители, распоредени во следниве населени места:[2]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Grad Križevci - O gradu Архивирано на 26 јули 2010 г. хрв.
  2. „Насееление по етничка припадност, по градови/општиин, попис 2011: Копривничко-крижевска жупанија“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.