Бјеловар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бјеловар
Bjelovar
Bjelovar Rotor.JPG
Знаме на Бјеловар Bjelovar
Знаме
Грб на Бјеловар Bjelovar
Грб
Бјеловар Bjelovar is located in Хрватска
Бјеловар Bjelovar
Бјеловар
Bjelovar
Координати: 45°54′N 16°50′E / 45.900° СГШ; 16.833° ИГД / 45.900; 16.833Координати: 45°54′N 16°50′E / 45.900° СГШ; 16.833° ИГД / 45.900; 16.833
Држава Хрватска
ЖупанијаБјеловарско-билогорска жупанија
Површина
 • Вкупна191,9 км2 (741 ми2)
Надм. вис.&10000000000000135000000135 м
Население (2011)
 • Вкупно40.276
 • Густина21/км2 (54/ми2)
Часовен појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број43000
Повик. бр.043
Рег. таб.BJ
Мреж. местоbjelovar.hr

Бјеловар (хрватски: Bjelovar) — град во централна Хрватска. Бјеловар претставува административен центар на Бјеловарско-билогорската жупанија. На пописот спроведен во 2011 година, во Бјеловар живееле 40.276 жители, од кои 91,25% биле хрвати.[1]

Бјеловар бил за првпат бил спомнат во 1413 година, а станал град во 1756 година, кога била изградена тврдина од страна на хабсбуршката царица Марија Тереза, со што тој е едне од најмладите градови во Хрватска.[2] Главната улога на градот била одбрана на централна Хрватска против отоманските инвазии. Бјеловар по војните бил прогласен за слободен кралски град, од страна на банот Иван Мажураниќ во 1874.

Спорт[уреди | уреди извор]

Во седумдесеттите години на XX век, Бјеловар бил познат како главниот ракометен град на Европа, кога локалниот ракометен клуб РК Бјеловар (тогаш познат под името Партизан) доминирал на хрватската, југословенската како и европската ракометна сцена.

Културноисториски знаменистости[уреди | уреди извор]

Најпознати културноисториски снаменистости во Бјеловар се:[2]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Бјеловар е збратимен со следниве градови:

Познати личности[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Попис спроведен во Хрватска, 2011 година.
  2. 2,0 2,1 Središnja Hrvatska - Dvori s pogledom, Hrvatska turistička zajednica, 2009.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]