Вараждинске Топлице

Координати: 46°12′29″N 16°25′17″E / 46.20806° СГШ; 16.42139° ИГД / 46.20806; 16.42139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вараждинске Топлице
град
Поглед кон Вараждинске Топлице
Поглед кон Вараждинске Топлице
Знаме на Вараждинске Топлице
Држава Хрватска
Жупанија Вараждинска
Управа
 • ГрадоначалникДрагица Ратковиќ
 • Општински совет17 члена
Население (2011)[1]
 • Вкупно1.765

Вараждинске Топлице (хрватски: Varaždinske Toplice) — мало гратче во Хрватска. Гратчето се наоѓа во Вараждинската жупанија. Местото е познато како спа-центар во Хрватска.

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2011 година, општина Вараждинске Топлице имала население од 6.364 жители распоредени во следниве населени места:[1]

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Вараждинске Топлице“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]