Плетерница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Плетерница
град
Спортска сала Плетерница
Спортска сала Плетерница
Држава Хрватска
Жупанија Пожешко-славонска
Управа
 • ГрадоначалникАнтонија Јозиќ
Население (2011)[1]
 • град11.323
 • Градскo3.418
Часовен појассредноевропско време (UTC+1)
Мреж. местоpleternica.hr

Плетерница (хрватски: Pleternica) — град во Хрватска. Плетерница се наоѓа во историско-географската област Славонија, а административно е дел од Пожешко-славонската жупанија. Општина Плетерница, според пописот од 2011 година, имала население од 11.323 жители, а само во градот имало 3.418 жители.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Плетерница се наоѓа на 12 км југоисточно од Пожега, во Пожешката долина. Самото гратче се наоѓа на сливот на реката Лонџа во Орљава, во подножјето на планината Пожешка Гора. Градот се наоѓа на надморска височина од околу 153 метри.

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2011 година, општината имала население од 11.323 жители во 38 населени места:[1][застарена информација]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Плетерница“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]