Кутјево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кутјево
град
Kutjevo Abbey
Kutjevo Abbey
Држава Хрватска
Жупанија Пожешко-славонска
Управа
 • ГрадоначалникЈосип Будимир
Население (2011)[1]
 • Вкупно6.247
Часовен појассредноевропско време (UTC+1)

Кутјево (хрватски: Kutjevo) — град во Хрватска. Кутјево се наоѓа во историско-географската област Славонија, а административно е дел од Пожешко-славонската жупанија. Според пописот од 2011 година градот имал население од 2.440 жители, а целата општина 6.247 жители.

Население[уреди | уреди извор]

Поделено по населени места, населението на општина Кутјево е:[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Кутјево“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.
  2. „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Кутјево“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 45°26′N 17°53′E / 45.433° СГШ; 17.883° ИГД / 45.433; 17.883