Пакрац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пакрац
град
Река Пакра во Пакрац.
Река Пакра во Пакрац.
Држава Хрватска
Жупанија Пожешко-славонска
Управа
 • ГрадоначалникДавор Хушка
Население (2011)[1]
 • град8.460
 • Градскo4.842
Час. појассредноевропско време (UTC+1)

Пакрац (хрватски: Pakrac) — град во Хрватска. Пакрац се наоѓа во историско-географската област Славонија, а административно е дел од Пожешко-славонската жупанија. Според пописот од 2011 година, општината Пакрац имала население од 8.460 жители, а само градот 4.842 жители.[1]

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 1991 година, општина Пакрац (денес Пакрац и Липик) имала:

вкупно Срби Хрвати Југословени други
27,589 12,813 (46.44%) 9,896 (35.86%) 1,346 (4.87%) 3,534 (12.80%)

Според пописот од 2011, општина Пакрац имала:[2]

вкупно Хрвати Срби други
8,460 6,168 (72.91%) 1,340 (15.84%) 952 (11.25%)

Населени места[уреди | уреди извор]

Во општина Пакрац се наоѓаат следниве населени места:[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Пакрац“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.
  2. „Насееление по етничка припадност, по градови/општиин, попис 2011: Пожешко-славонска жупанија“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]