Пожешко-славонска жупанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пожешко-славонска жупанија
Požeško-slavonska županija
Жупанија
Знаме на Пожешко-славонска жупанија
Знаме
Грб на Пожешко-славонска жупанија
Грб
Пожешко-славонска жупанија (портокалова боја) во Хрватска (жолта боја)
Пожешко-славонска жупанија (портокалова боја)
во Хрватска (жолта боја)
Главен град Пожега
Управа
 • Жупан Здравко Ронко
Површина[1]
 • Вкупна 1.823 km2 (704 sq mi)
Население (2001)
 • Вкупно 85.831
 • Густина 47/km2 (120/sq mi)
Повикувачки број 034
ISO 3166 HR-11
Мреж. место http://www.pszupanija.hr/

Пожешко-славонска жупанија е жупанија во северна Хрватска. Се наоѓа во централна Славонија, со седиште во Пожега. се граничи со Бјеловарско-билогорската жупанија и Вировитичко-подравската жупанија на север, со Осиечко-барањската жупанија на исток, и со Бродско-посавската жупанија и Сисачко-мославинската жупанија на југ.

Население[уреди | уреди извор]

Пожешко-славонска жупанија[уреди | уреди извор]

Според пописот на населението од 2001 година, жупанијата броела 85.831 жител (1,9% од вкупното население на Хрватска). Просечната густина на населеност била 46 жители на км².

Етничкиот состав бил следниот: Хрвати 88,7%, Срби 6,5%, Италијанци 0,9%, Унгарци 0,9% и останати.

Бројот на населението низ годините[уреди | уреди извор]

година на попис 2001 1991 1981 1971 1961 1953 1948 1931 1921 1910 1900 1890 1880 1869 1857
бр. на жители 85,831 99,334 99,096 101,745 99,340 94,761 89,646 99,657 91,076 91,272 79,141 68,101 54,183 53,532 47,877

Извор[уреди | уреди извор]

  • ЦД-ром: "Насеља и становништво РХ од 1857-2001. године", Издание на Државниот завод за статистика при Република Хрватска, Загреб, 2005.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]