Вировитичко-подравска жупанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вировитичко-подравска жупанија
Virovitičko-podravska županija
Жупанија
Знаме на Вировитичко-подравска жупанијаГрб на Вировитичко-подравска жупанија
Вировитичко-подравската жупанија (портокалова) во Хрватска
Вировитичко-подравската жупанија (портокалова)
во Хрватска
Главен градВировитица
Управа
 • ЖупанТомислав Толушич (ХДЗ)
Површина
 • Вкупна2.021 км2 (780 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно93.389
 • Густина46/км2 (120/ми2)
Повикувачки број033
ISO 3166HR-10
Мреж. местоhttp://www.vpz.hr/

Вировитичко-подравската жупанија се наоѓа во северна Хрватска. Сместена е на подрачјето во Подравина во северна Славонија, со седиште во Вировитица. Се граничи со Пожешко-славонската жупанија на југ, со Копривничко-крижевачката жупанија и Бјеловарско-билогорската жупанија на запад, и со Осиечко-барањската жупанија на исток.

Население[уреди | уреди извор]

Вировитичко-подравска жупанија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2001 година на порсторите на Вировитичко-подравската жупанија живееле 93,389 жители што се 2,1% од вкупниот број на жители во Хрватска. Просечната густина на населеност била 45 жители на км2.

Етничкиот состав бил следниот: Хрвати 89,5%, Срби 7,1%, Унгарци 0,3% и други.

Број на жители низ годините[уреди | уреди извор]

година на попис 2001 1991 1981 1971 1961 1953 1948 1931 1921 1910 1900 1890 1880 1869 1857
бр. на жители 93,389 104,625 107,339 116,314 127,512 131,517 125,372 125,049 102,824 101,818 90,266 82,419 69,225 68,513 57,107

Извор[уреди | уреди извор]

  • ЦД-ром: "Насеља и становништво РХ од 1857-2001. године", Издание на Државниот завод за статистика при Република Хрватска, Загреб, 2005.

Видете уште и[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 45°52′23″ N; 17°30′18″ E / 45.873° СГШ; 17.505° ИГД / 45.873; 17.505