Бродско-посавска жупанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бродско-посавска жупанија
Brodsko-posavska županija
Жупанија
Знаме на Бродско-посавска жупанијаГрб на Бродско-посавска жупанија
Местоположбата на Бродско-посавската жупанија (светлопортокалово) во Хрватска (светложолта)
Местоположбата на Бродско-посавската жупанија (светлопортокалово)
во Хрватска (светложолта)
Главен градСлавонски Брод
Управа
 • ЖупанДаниел Марушич (ХДЗ)
Површина
 • Вкупна2.043 км2 (789 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно172.993
 • Густина85/км2 (220/ми2)
Повикувачки број035
ISO 3166HR-12
Мреж. местоhttp://www.bpz.hr/

Бродско-посавска жупанија е жупанија во Посавието, во јужниот дел на Славонија.

Население[уреди | уреди извор]

Бродско-посавска жупанија[уреди | уреди извор]

Според пописот извршен во 2001 година, Бродско-посавската жупанија имала 176,765 жители (4% од вкупното население на Хрватска) со просечна густина на населеност од 88 жители на км2. Етничкиот соств бил следниот: Хрвати 94%, Срби 3%, Роми 0,3%, Бошњаци 0,2% и останати.

Бројот на жители низ годините[уреди | уреди извор]

година на попис 2001 1991 1981 1971 1961 1953 1948 1931 1921 1910 1900 1890 1880 1869 1857
бр. на жители 176.765 174.998 167.667 164.065 154.309 142.614 134.436 128.790 112.693 116.295 99.979 90.751 77.739 79.273 74.136

Извор[уреди | уреди извор]

  • ЦД-ром: "Насеља и становништво РХ од 1857-2001. године", Издание на Државниот завод за статистика на Република Хрватска, Загреб, 2005.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]